PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY

Większość wizyt wiąże się z wpuszczeniu pacjentowi kropel, które rozszerzą źrenice. Spowoduje to znaczne pogorszenie ostrości wzroku, które utrzyma się do kilku godzin. Uniemożliwi to np. prowadzenie samochodu po wizycie.

ZABIEGI LASEROWE

Leki podawane podczas zabiegów laserowych, które rozszerzają bądź zwężają źrenice oraz przejściowe zjawisko olśnienia powodują pogorszenie ostrości wzroku. Po laseroterapii pacjent nie powinien prowadzić samochodu. Zalecamy również zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych. Osoby słabowidzące mogą mieć problem z samodzielnym powrotem do domu.

ANGIOGRAFIA FLUORESCEINOWA (AF)

Przed badaniem pacjent nie powinien jeść i pić przez dwie godziny. Warto przynieść ze sobą okulary przeciwsłoneczne, ponieważ przed wykonaniem badania podawane są leki rozszerzające źrenice, co powoduje ustępujące po kilku godzinach nieostre widzenie i nadwrażliwość na światło. Należy również poinformować lekarza o skłonności do krwawień, alergii (np. na niektóre leki) oraz dolegliwościach, które pojawiały się podczas badań (np. nudności, dreszcze). Badanie trwa zwykle od 1 do 2 godzin.

OCT (Optyczna Koherentna Tomografia)

Nie ma potrzeby, aby zgłaszać się na badanie na czczo. Nie są potrzebne żadne inne przygotowania do badania. Czasami podawane są leki rozszerzające źrenice, co spowoduje pogorszenie widzenia.

USG gałek ocznych

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta, zaleca się jednak, aby powstrzymać się od jakiegokolwiek makijażu (szczególnie zawierającego brokat) oraz bezpośrednio przed badaniem nie smarować powiek maścią lub żelem.

UBM

Przed badaniem należy zmyć makijaż oraz zdjąć soczewki kontaktowe. Badanie jest przeprowadzane po znieczuleniu rogówki. Należy poinformować lekarza o ewentualnych uczuleniach na leki.

HRT

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Może być wykonywane bez poszerzania źrenic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *