W dzisiejszych czasach prawie każda para okularów przeciwsłonecznych, które kupujemy ma oznaczenie UV400, ale mało kto wie, co to właściwie znaczy. Czy ma to związek z ochroną naszego wzroku przed promieniami słonecznymi? Filtr UV400 stanowi podstawową ochronę naszego wzroku przed promieniami ultrafioletowymi:

1. UV-A – najbardziej szkodliwe oraz najbardziej rozprzestrzenione promieniowanie, które w dużych ilościach może wywołać problemy ze wzrokiem, a w skrajnych przypadkach zaćmę fotochemiczną. Jest najbardziej szkodliwe dla naszego wzroku. Jego nadmiar zwłaszcza w okolicach delikatnej skóry oczu może osłabić włókna kolagenowe, co może spowodować szybsze starzenie się skóry w tej części twarzy.

2. UV-B – promieniowanie stymulujące wytwarzanie witaminy D w organizmie. Jego nadmiar może jednak spowodować rumień skóry oraz reakcje alergiczne.

3. UV-C – promieniowanie, które w teorii jest niemal w całości wchłaniane przez warstwę ozonową. Jednak nawet krótkotrwały kontakt oczu z tym promieniowaniem może je nieodwracalnie uszkodzić; podobnie jest z całym organizmem.

W związku z powyższym, producenci okularów wprowadzili na rynek szkła chroniące nasz wzrok przed ultrafioletem. Liczba 400 w nazwie oznacza maksymalną długość fali (a najdłuższą jest UVA, której długość wynosi do 400 nm), przed którą chronią nas Filtry UV 400 w naszych szkłach. Przy każdym oznaczeniu Filtru UV400 pojawiają się jednak dodatkowe cyfry z zakresu 0-4. To również ma znaczenie dla wyboru odpowiednich okularów, gdyż oznaczają one skalę przyciemnienia szkła.

Kategoria 0 – przepuszcza od 80 do 100% światła
Kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła
Kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43 % światła
Kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła
Kategoria 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła

Wniosek z tego taki, że okulary UV 400 kat. 0 będą miały przezroczyste lub nieznacznie “przydymione” szkła, natomiast okulary UV 400 kat. 4 będą miały najciemniejsze szkła, które prawie w ogóle nie będą przepuszczały światła.

POLARYZACJA

Soczewki polaryzacyjne są idealnym rozwiązaniem do okularów przeciwsłonecznych, gdyż zwiększają głębię, nasycenie i kontrast kolorów, – np. pozwalają na obserwowanie ryby pływającej pod wodą. Zaleca się je osobom prowadzącym aktywny tryb życia, uprawiającym sporty oraz spędzającym dużo czasu na świeżym powietrzu. Są świetnym rozwiązaniem dla osób wrażliwych na światło.

Soczewki te polaryzują wiązki fali świetlnej, co stanowi filtr dla rozproszonego, niespolaryzowanego światła. W efekcie przepuszczane są tylko fale świetlne ukierunkowane pionowo. Szkła polaryzacyjne są barwione w masie i dostępne w kolorach: brązowym, szarym i zielonym.

Soczewki polaryzacyjne wygaszają refleksy, czyniąc je mniej męczącymi,
co w konsekwencji daje znakomity komfort widzenia. Eliminują szkodliwe działanie światła odbitego i zapewniają bardziej precyzyjne widzenie bez odblasków świetlnych. Ten typ soczewek jest w szczególności polecany osobom kierującym pojazdy oraz przebywających nad wodą (idealne do sportów wodnych, wędkarstwa, jazdy samochodem czy sportów zimowych).

Podsumowując zalety polaryzacji:
✔ kolory są żywsze – niebo bardziej błękitne, a trawa bardziej zielona.
✔ widzenie jest bardziej przejrzyste, nie ma wrażenia jakby wszystko wokół parowało lub było zamglone/zadymione.
✔ przestajemy mrużyć oczy, ponieważ oglądany świat jest łagodniejszy
dla oka.
✔ czujemy się pewniej za kierownicą, bo zamiast oglądać oślepiające światło, skupiamy się na tym co jest na drodze.
Soczewki polaryzacyjne nie wpływają na:
✘ poziom przyciemnienia – samo zastosowanie technologii polaryzacji w soczewkach nie powoduje, że są one ciemniejsze, czy jaśniejsze od zwykłych okularów przeciwsłonecznych – każdy model ma swoją klasę przyciemnienia, także można spotkać okulary bez polaryzacji ciemniejsze od zwykłych i odwrotnie,
✘ ochronę oczu przed promieniowaniem UV – to zadanie dla filtru UV400.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *