Zaćma (cataracta) jest najczęściej występującą chorobą oczu, polegająca na postępującym zmętnieniu części lub całości soczewki oka, co prowadzi do utraty jej przejrzystości. Efektem tego jest pogorszenie widzenia, a nawet całkowita jego utrata. Pacjenci z zaćmą skarżą się na zamglone, niewyraźne widzenie, niekiedy dwojenie obrazów oraz rozszczepienie światła. Wraz z postępowaniem zmętnienia soczewki objawy te nasilają się.

Postacie zaćmy:

Zaćma wrodzona występuje od urodzenia lub rozwija się w pierwszych latach życia. Zaćma wrodzona może być wywołana różnymi czynnikami:
– zaburzenia chromosomalne,
– uszkodzenie płodu przez promieniowanie jonizujące
– niektóre leki przyjmowane przez matkę czasie ciąży (np. sterydy czy sulfonamidy)
– zaburzenia metaboliczne
– zakażenia wirusowe w pierwszym trymestrze ciąży (różyczka, świnka, ospa)

Zaćma związana z wiekiem występująca najczęściej po 50r ż. w wyniku procesów starzenia. W zależności od tego, która warstwa soczewki ulega zmętnieniu możemy wyróżnić zaćmę korową, podtorebkową, jądrową. Ten ostatni typ zaćmy często wiąże się z powstaniem krótkowzroczności na skutek zwiększenia siły łamiącej soczewki i nasileniem aberacji sferycznych. W tym okresie u takich chorych może ulec poprawie ostrość wzroku do bliży, co pozwala im czytać nawet bez okularów. Efekt ten trwa przejściowo do momentu całkowitego zmętnienia jądra soczewki.

W większości przypadków zaćm mamy do czynienia z mieszanymi postaciami zaćmy tj. korowo – podtorebkowymi czy jądrowo – korowe.

● Innym typem zaćmy jest zaćma wtórna, która rozwija się po przebytych przewlekłych chorobach oczu tj. zapalenie błony naczyniowej, zapalenia błony naczyniowej (przedniego lub tylnego odcinka), zapalenia rogówki, twardówki, uraz gałki ocznej, guzy wewnątrzgałkowe i wrodzonych dystrofii siatkówki (np. retinitis pigmentosa), a także przewlekłym niedokrwieniu gałkowym m.in. w zaburzeniach drożności tętnicy szyjnej wewnętrznej). Do rozwoju zaćmy usposabiają schorzenia ogólnoustrojowe tj. cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, dystrofia miotoniczna, hipokalcemia, niedoczynność przytarczyc, choroba Wilsona, neurofibromatosis typu 2, czy ekspozycja na promieniowanie podczerwone (zaćma hutnicza), promieniowanie rentgenowski i porażenie prądem.

Jedyną metoda leczenia zaćmy jest chirurgiczne usuniecie zmętniałej soczewki. Operacja usunięcia zaćmy jest procedurą wykonywaną w trybie ambulatoryjnym. Podczas wizyty kwalifikacyjnej, poprzedzającej wykonanie zabiegu, omawiane są szczegóły wykonania zabiegu oraz ustala się typ sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

Zabieg usunięcia zaćmy

Zabieg operacyjny polega na wytworzeniu w rogówce niewielkich cięć ok. 2 – 2,5mm, poprzez które za pomocą ultradźwięków rozdrabnia się jądro soczewki i usuwa je z gałki ocznej pozostawiając jedynie torebkę soczewki, w którą wczepia się sztuczną soczewkę. Zabieg trwa ok. 10- 15 min. Operacja jest niebolesna, chory otrzymuje przed zabiegiem dożylnie lek zmniejszający stres zaś sam zabieg wykonuje się jedynie w znieczuleniu kroplowym, które polega na podawaniu do worka spojówkowego, a potem do wnętrza oka kropli znieczulających. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest przebyty w ostatnich sześciu miesiącach zawał mięśnia serca lub udar mózgu.

Po zabiegu pacjent przez krótki czas pozostaje w naszym centrum okulistycznym i tego samego dnia udaje się do domu. W następnej dobie pacjent zgłasza się na badanie kontrolne. W przebiegu pooperacyjnym poleca się stosowanie do oczu kropli zapobiegających stanom zapalnym.

Artykuł firmy Alcon na temat zaćmy i astygmatyzmu – format PDF


Jak by to było pożegnać się z zaćmą i astygmatyzmem w tym samym czasie?
Wyobraź sobie, że możesz wreszcie cieszyć się wyraźnym widzeniem dali bez pomocy okularów lub soczewek kontaktowych… Pobierz artykułArtykuł firmy Alcon na temat zaćmy – format PDF


Zaćma, zwana też kataraktą, jest jedną z najczęściej występujących chorób oka… Pobierz artykułRodzaje wszczepianych sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych:

Acysof IQ NATURAL
Soczewka ta dzięki specyficznej budowie znacznie redukuje aberację sferyczną, co pozwala pacjentowi na uzyskaniu lepszego kontrastu widzenia. Soczewka Acrysoft IQ Natural posiada zintegrowany z materiałem soczewki żółty barwnik, który zapewnia jej kolor i właściwości filtrujące światło odpowiadające właściwościom naturalnej soczewki ludzkiej w wieku około 30 lat. Dzięki posiadanemu żółtemu barwnikowi soczewka IQ Natural blokuje promieniowanie UV i zapewnia ochronę przed zwyrodnieniem plamki związanego z wiekiem (AMD).

Acrysof IQ TORIC
Jest to soczewka toryczna umożliwiająca jednoczesną korekcję istniejącego astygmatyzmu. Chroni także przed promieniowaniem UV, poprawia kontrast widzenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia AMD.


Acrysof RESTOR
Soczewki wieloogniskowe, które zapewniają ostrość wzroku do dali i bliży bez używania szkieł korekcyjnych. Soczewka Acrysoft Restor zapewnia pełen zakres widzenia do dali i do biży. Ogranicza konieczność korzystania ze szkieł okularowych lub szkieł dwuogniskowych. Soczewki te zawierają barwnik chroniący oko przed promieniowaniem UV, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia AMD, a także poprawia kontrast widzenia. Ze względu na materiał, z którego zbudowana jest ta soczewka, zmniejsza się również częstość występowanie pooperacyjnego zmętnienia torebki tylnej soczewki.

Soczewka ZR- 1000
Standardowa soczewka wewnątrzgałkowa amerykańskiej firmy Lens Tec
Katalog soczewek firmy Acrysof – format PDF


Coraz częściej okuliści zalecają swoim pacjentom wszczepienie soczewek AcrySof®. Gwarantują one odzyskanie wzroku po operacji zaćmy, są precyzyjnie zaprojektowane i skonstruowane, aby zapewnić komfort widzenia…. Pobierz artykuł

Soczewki te wszczepiamy za pomocą specjalnych injektorów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *